Cfare te vizitosh ne Lapland?

Dergojani miqve tuaj kete oferte me:

Pushime dimerore ne Lapland – Nga eksperienca ime personale!

Pas mberritjes ne aeroportin e Rovaniamit (pamja nga avioni ishte spektakolare) mora makinen me qera qe kisha rezervuar paraprakisht. Rruga per ne qytet zgjati rreth 15-20 minuta, por, sinqerisht nuk doja te mbaronte. Nje nga pamjet e akullta me magjike qe kam pare ndonjehere.

No alt text provided for this image

Ne foto duket sikur eshte perendim, por faktikisht ishte lindja e diellit – ora 13.30 😁

Lapland konsiderohet si shtepia e Santa Claus dhe Santa Claus Village ishte vendi ku, te them te drejten, per nje moment, mendova qe Santa ekziston vertete 😂 Cdo gje dukej kaq reale: elfet qe te ndihmonin per cdo gje, Santa’s Post Office ku vinin letra nga e gjithe bota, dhoma ku paketoheshin dhuratat per femijet, dreret qe terhiqnin sliten, dhe ne fund takimi me Santen.

No alt text provided for this image

Santa ishte fix ashtu sic e kisha imagjinuar 😍

Santa Claus Village ishte vertet magjik, dhe jo, nuk eshte vetem per femije.

No alt text provided for this image

Diten e dyte perjetova nje nga eksperiencat me te bukura qe kam provuar ndonjehere gjate nje udhetimi – udhetim me anijen Icebreaker. Per rreth 3 ore, anija lundron ne detin e ngrire duke thyer akullin dhe duke ofruar nje pamje fantastike.

No alt text provided for this image

Pervecse udhetimit ne detin e ngrire, mesova edhe se si funksionon dhe operon nje anije e tille. Deri ate dite, mendoja qe anije te tilla thjesht kane majen e prehte dhe arrijne te cajne akullin, por jo… Keto anije paskan nje design te vecante qe e thyejne akullin duke i hipur siper.
Por, me e vecante e ketij udhetimi eshte te notosh ne nje temperature qe shkon deri ne -30grade.

No alt text provided for this image

Diten e trete, punova remote, ose me sakte bera sikur punova 😂… thjesht doja te shijoja pamjen dhe rehatine qe te ofron Igloo ne Lapland.

No alt text provided for this image

Keto dhoma jane te disenjuara ne menyre te tille qe klienti te shikoje dritat e veriut nga rehatia e dhomes, nderkohe qe jashte temperatura shkon deri ne -26grade.

Nje ekpserience polare, nuk mund te quhej e tille pa nje xhiro me slite nga qente husky, nje xhiro me slite e terhequr nga dreret polare dhe xhiro me motorra bore. Keto e mbushen diten time te fundit ne Lapland me bindje te plote qe do kthehem perseri 😍

Lapland eshte nje “must” dhe duhet vizituar te pakten 1 here ne jete dhe sezoni me i sugjeruar eshte Dhjetor -Mars. Nese planifiko ta vizitosh, te ndihmoj me kenaqesi 😊

No alt text provided for this imageNo alt text provided for this imageNo alt text provided for this image

Pushime dimerore ne Lapland

Dergojani miqve tuaj kete oferte me: