Pushime ne Zanzibar

Dergojani miqve tuaj kete oferte me:

Oferta per Zanzibar

Eksperienca jone ne Zanzibar 😍

Meqenese kete destinacion ekzotik, ne, stafi i Kalemi Travel, e kemi vizituar vete, duam qe kete eksperience ta ndajme me ju. 

Si cdo vit, pas sezonit veror dhe pasi planifikojme pushimet per mijera miq, i gjithe stafi i Kalemi Travel ben nje udhetim. Ky nuk eshte thjesht nje udhetim per pushime, por eshte edhe nje udhetim per zhvillimin tone profesional, pasi ne perjetojme eksperiencat qe i sugjerojme miqve tane.
Kete vit, destinacioni yne ishte Zanzibar dhe programin do e ndajme edhe me ju shoqeruar me foto😍

Dita 1: mberritja ne hotel heret ne mengjes, relax ne hotel All Inclusive. Hoteli qe zgjodhem ishte Voi Kiwengwa 4*, hotel shume i mire me standarte mbi mesataren.

Dita 2: Tour ne Mnemba Island, plazhi me i bukur ne Zanzibar. Gjate rruges, na vizituan edhe delfinet ❤️. Me pas snorkeling ku ushqyem peshqit shumengjyres.
Me pas, perjetuam nje eksperience te vecante ku notuam dhe ushqyem breshkat e ujit. 
Plazh dhe relax ne resort.

Dita 3: Plazh dhe relax ne resort

Dita 4: Vizite ne Prison Island, ku ushqyem breshka gjigande deri ne 500kg dhe shumevjecare, deri ne 190 vjec
Me pas vizite ne qytetin e vjeter Stone Town
Plazh dhe relax ne resort.

Dita 5: Jozzani Forest (foto 10) dhe Spice tour ku vizituam majmunet ne habitatin e tyre natyror dhe erzat ne pyll nga me te famshmet afrikane.
Keto ishin pak nga disa prej eksperiencave qe perjetuam ne Zanzibar. Per me shume detaje, te presim nga neser prane zyrave tone per te planifikuar nje udhetim vecanarisht per ty.
Me kaq sa treguam, do doje ta vizitoje dhe ti Zanzibarin?

Ku ndodhet Zanzibar? 

Zanzibar, Tanzani – Nuk është rastësi që njëra nga këngët tipike të Zanzibar mban titullin Hakuna Matata që domethënë “asnjë problem ose pa mendime”. Kështu që ishulli i këndshëm i Tanzanisë bën që të largohet çdo mendim, nën rrezet e diellit të cilat nga dhjetori deri në shkurt kapin një temperaturë prej 30 gradësh. Qyteti antik i Zanzibar është një ndër destinacionet kryesore në Afrikë dhe është i famshëm për plazhet me rërë të bardhë dhe për përzjerjen e kulturave afrikane, arabe dhe portugezë në lagjen historike të qytetit. Aty mund te takoheni me nje kulture krej tjeter nga ajo qe keni pare deri me sot.  Karakteristikat kryesore të këtij vendi janë: plazhe të arta, breza të mrekullueshëm koralorë, ujë në ngjyrë të bruztë dhe magjia e qytetit Stone, i vetmi qytet antik funksional në Afrikën Lindore. Zanzibar quhet ndryshe “Ishulli i Sensacioneve” dhe e meriton vërtet këtë emër.Vetëm 6 gradë në jug të Ekuatorit, Zanzibar është një qendër pushimesh gjatë gjithë vitit. Me klimë të ngrohtë, ishulli ndriçohet nga dielli për më shumë se 8 orë në ditë, me ndërprerje të disa shirave të shkurtër në nëntor dhe shirave të gjatë në prill dhe maj, muaj të cilëve i referohen si “Stina e Gjelbër”.

Ka më shumë se 25 plazhe në të gjithë ishullin, ku gjenden fshatra të qetë peshkatarësh, ku i vetmi tingull që thyen qetësinë është tingulli i vetë oqeanit. Plazhet më popullorë janë ato pranë fshatrave Matemwe dhe Nungwi, të famshëm për zhytje me periskop ose palombar. Nëse dëshironi diçka ndryshe nga dielli dhe plazhi, mund të bëni ekskursione në plantacionet e arrave të kokosit ose erëzave të ndryshme. Pranë Nungwi mund të shikoni banorët e ishullit që merren me punë dore artistike. Nëse jeni të interesuar për të kuptuar traditat vendase, bëni një vizitë të shkurtër në këtë plazh.Qendra kulturore e Zanzibar është qyteti Stone. UNESCO së fundmi e ka shpallur Vend të Trashëgimisë Botërore këtë qytet me rrugica gjarpërushe, pazare, xhami dhe shtëpi të mëdha arabe. Më shumë se 500 lloje punësh dore mund të shihen në portat e qytetit. Dikur, një nga qendrat më të rëndësishme tregtare të Oqeanit Indian, qyteti është një përzierje traditash dhe kulturash së Lindjes së Mesme, indiane dhe afrikane.

Oferta per Zanzibar

Oferta per Zanzibar

Dergojani miqve tuaj kete oferte me: